Keď sa blížil môj prvý pôrod, čítala a počula som pár hrôzostrašných príbehov o tom, ako bábätko novopečeným mamičkám zdevastovalo bradavky. Až tak, že chodili po byte v nočnej košeli s vystrihnutými kolieskami, lebo na nich nezniesli žiaden dotyk a každé dojčenie sa tak zmenilo na nesmierne utrpenie…
Hľadala som teda rady, ako sa do takéhoto stavu nedostať. Bola som však prekvapená, že na internete som narazila skôr na zásadu „dojčite od začiatku a stále“, ale nie na tipy, ako sa problémom vyhnúť. Nakoniec mi niečo poradila mamina, niečo kamošky. Povedala som si, že radšej sa budem prvé dni správať preventívne, ako sa potom zbytočne dostať do zúfalého stavu. Našťastie, tipy úspešne zafungovali a keď mi laktačná sestra v pôrodnici pomohla, aby sa malý na druhý deň konečne prisal, naše dojčenie mohlo začať.
-
Nedojčiť dlhšie ako 15-20 minúť
Pointa je, že bradavky sú z jemnučkej kože nezvyknuté na záťaž. Ak si ich nechcem zničiť hneď na začiatku, treba ich zaťažovať postupne. Predsa len, bábätko ich cmúľa, saje… a tak im treba dopriať aj čas na regeneráciu. Prvé dni je teda vhodnejšie dojčiť kratšie a potom rovnaký čas ich aj nechať oddychovať. Samozrejme, čas sa môže postupne predlžovať, hovorím o prvých dňoch.
-
Po každom dojčení si nakrémovať bradavky
Po skončení dojčenia je vhodné natrieť si bradavky krémom, ktorý ich ochráni, pomôže im k rýchlejšej regenerácii. Ja som mala MULTI-MAM krém, rovnakej značky existujú aj náplaste. Spolubývajúca mala krémik od Weledy a ten bol možno ešte lepší – lebo sa ľahšie rozotieral. Náplaste mi prišli zbytočné – jednu škatuľku by som minula asi tak za deň. Ak nechcete investovať veľa, odporúčam aspoň Bepanthen, aj ten je lepší ako nič. (Určite existuje viacero značiek, s týmito mám skúsenosť.) Výhodou je, že krémiky sú „jedlé“ – pred ďalším dojčením sa tak netreba umývať, stačí si bábätko priložiť.
Od momentu, kedy som si začala natierať bradavky ochranným krémom, som začala používať aj vložky do podprsenky. Mlieka som síce mala zatiaľ tak poskromne, bolo to skôr v rámci ochrany spodnej bielizne od mastných fľakov z krémov.
-
Pred „odpojením“ dieťaťa uvoľniť podtlak
Keď je bábätko prisaté, vytvorí pusou podtlak. Ak by som sa ho snažila „násilím“ odtrhnúť, je veľké riziko, že to nevydrží ten najslabší článok – teda bradavka. Preto je vhodné bábätku do kútiku úst vložiť malíček a uvoľniť podtlak. Potom ho môžem spokojne „odpojiť“. Jedna neznalá kamarátka si takto z pôrodnice odnášala s bábätkom aj prasknutú bradavku…
-
Správne prisatie bábätka
K tomuto bodu len toľko – ideálne je naučiť sa to ešte v pôrodnici. Požiadajte o pomoc novorodenecké sestry, niekde bývajú aj laktačné, prípadne skúsenejšiu spolubývajúcu mamičku. Keď nie je bábätko správne prisaté, riziko komplikácií sa rapídne zväčšuje.
Úprimne, môžete úspešne a bezbolestne dojčiť aj bez toho, aby ste tieto rady dodržali. Na druhej strane – ak sa môžete fakt jednoduchými krokmi vyhnúť dosť veľkým problémom, prečo to neskúsiť? Rozhodujúce sú najmä prvé dni, možno týždeň – dva, kým si bradavky zvyknú, kým sa bábätko naučí prisávať a kým si nájdete svoj spoločný režim fungovania.
Bezbolestné dojčenie prajem! 🙂